Ekonomi

Samsun’dan 176 ülke ve 6 serbest bölgeye ihracat

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un 2022 yılında 176 ülke ve 6 serbest bölgeye 83 fasılda 1 milyar 317 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) özel ihracat sistemi verilerine göre yayınladığı ihracat rakamları hakkında bilgi verdi. Salih Zeki Murzioğlu, 2021’de 1 milyar 272 milyon 514 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Samsun’un 2022’de 1 milyar 317 milyon 598 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Samsun’un 2022’de toplam 176 ülke ve 6 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Salih Zeki Murzioğlu, Murzioğlu, en çok ihracat yapılan 5 ülkenin Rusya Federasyonu, Hollanda, ABD, Fas ve Peru olduğunu, ardından Gürcistan, Yemen ve İngiltere’nin geldiğini bildirdi. Murzioğlu, Samsun’un geçen yıl yaptığı ihracatla Türkiye sıralamasında 19. sırada yer aldığını da sözlerine ekledi.

En çok ihraç edilen ürünler

2022 döneminde Samsun’dan en çok ihraç edilen ürünlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Murzioğlu, “İlimizden geçen yıl ihracatta ilk beş sırayı ‘değirmencilik mamulleri’, demir-çelik’, ‘motor karaları’ aldı. taşıtlar, ‘kazanlar, makineler’ ve mekanik cihazlar’ ile ‘balıklar ve kabuklular’ geldi ve bunlar ‘demir veya çelikten eşya’, ‘elektrikli makine ve cihazlar’, ‘silahlar ve mühimmat, bunların aksam ve parçaları’, ‘ kauçuk ve kauçuktan mamuller””””””””””””””””””””””””””””””””””””””yemeklik meyve ve sert kabuklu yemişler” izledi.Baktığımızda 2022 yılında ilimizin 86 fasılda ihracat yaptığını görüyoruz. Ürün sayımız ve ülke sayımız bunlar ilimiz adına sevindirici gelişmeler’ diye konuştu.

“Başarıları daim olsun”

Başkan Murzioğlu yaptığı açıklamada, Samsun tarihinde ilk kez 2021 yılında 1 milyar dolarlık ihracat rakamının aşıldığına dikkat çekti. Sanayiciyi destekliyoruz. Kazanmak, yeni yatırım, yeni istihdam fırsatları demektir. İstihdam ve üretim sağlayarak ülkemizin ve şehrimizin büyümesine katkı sağlayan tüm işletmelerimizi kutluyorum. Başarıları daim olsun. Bu şehrin çok yüksek ihracat rakamlarına ulaşabileceğini biliyoruz. Burada en değerli konu sürdürülebilir bir “Türkiye’nin daha çok üretime, yatırıma ve istihdama ihtiyacı var. Üretimi ve yatırımı daha çok güçlendirmemiz ve sektörümüzün rekabet gücünü korumamız gerekiyor. Oda olarak bunun için çalışıyoruz. Sağladık.” ihracata yönelik süreçlerin 7/24 esasına göre gerçekleştirilmesi.2022 yılında 48 bin 91 Deveran ve Menşe Belgesi Seçtik Kronolojik ortamda tasdik ettik.5 firmamıza profesyonel ihracat danışmanlığı sağladık.Dış ticaret sağladık. 13 firmaya istihbarat.İhracattaki en değerli eksikliklerimizden biri nitelikli dış ticaret elemanıydı.Üç farklı proje ile 112 dış ticaret elemanı yetiştirdik.Kısacası toplu akıl toplantılarımızla şehrimizin ihracatını artırmanın gayreti içindeyiz. , master planlar, hibe projeleri, eğitimler, danışmanlık, 7/24 kesintisiz evrak hizmeti ve dış ticaret uzmanları yetiştirdik, yetiştirmeye de devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu