Ekonomi

ABD’nin ticaret açığı Mart ayında 69,4 milyar dolara geriledi

Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu’na göre, ABD’nin ticaret açığı Mart ayında ithalatta hafif bir düşüş ve ihracatta kayda değer bir azalma ile marjinal bir düşüş gösterdi. Ticaret açığı %0,1 oranında daralarak 69,4 milyar dolara geriledi. Bu düzeltme, Şubat ayındaki ticaret açığının ilk açıklanan 69,1 milyar dolardan 69,5 milyar dolara revize edilmesinin ardından geldi.

Mart ayında ithalat %1,6 oranında azalarak 327,0 milyar dolara geriledi. Mal ithalatının da %1,6 azalarak 263,8 milyar $’a gerilemesinde motorlu taşıtlar, aksam ve parçaları ile ham petrol dahil sanayi malzemeleri ithalatının azalması etkili oldu.

Ancak ithalattaki düşüş, eczacılık müstahzarları öncülüğünde tüketim mallarındaki 3,0 milyar dolarlık artışla kısmen dengelenmiştir. Ayrıca, sermaye malları ithalatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, hizmet ithalatı taşımacılık ve seyahat hizmetlerindeki düşüşün etkisiyle 1,1 milyar dolar azalarak 63,2 milyar dolara geriledi.

İhracat tarafında ise %2,0’lık bir düşüş yaşanarak 257,6 milyar $’a gerilemiştir. Mal ihracatı %2,9’luk daha büyük bir düşüşle 171,3 milyar $’a gerilerken, sermaye malları, endüstriyel malzemeler, malzemeler ve gıda, yem ve içeceklerin tümü düşüş yaşadı. Hizmet ihracatı da 0,2 milyar dolar azalarak 86,4 milyar dolara geriledi.

Ticaret rakamları, ticaretin gayrisafi yurtiçi hasılanın performansında önemli bir faktör olduğu daha geniş bir ekonomik tablo bağlamında ortaya çıkmaktadır. İlk çeyrekte ekonomi yıllık bazda %1.6 oranında büyürken, bu oran bir önceki yılın son çeyreğindeki %3.4’lük büyüme hızına kıyasla yavaşlamıştır. Bu yavaşlama kısmen yılın başlarında meydana gelen ithalat artışına bağlandı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu