Ekonomi

Cleveland Fed Başkanı Mester’den enflasyon tahmini

Mester, Çarşamba günü Bloomberg TV’den Michael McKee ile yaptığı röportajda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası ve ülkedeki enflasyon baskısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de zaman içinde enflasyonu yüzde 2’ye indirmeye odaklandıklarını belirten Mester, Fed’in 2-3’te gerçekleşecek bir sonraki politika toplantısında yetkililerin ne yapacağını tahmin etmek için “çok erken” olduğunu söyledi. Mayıs.

“Şu an bulunduğumuz noktadan biraz daha yukarı çıkmamız gerektiğini düşünüyorum” diyen Mester, enflasyonun sürdürülebilir bir düşüş yolunda olduğundan emin olana kadar faiz oranının bir süre daha bu seviyede tutulması gerektiğini sözlerine ekledi. anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Mester yaptığı konuşmada, 2023 yılında fiyat baskılarını hafifletmek için “önemli ilerleme” beklediğini ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 3,75’e ulaşacağını tahmin ettiğini söyledi. Enflasyonun 2025 yılına kadar Fed’in hedefine geri döneceğini düşünmediğini belirten Mester, “Benim varsayımım, enflasyonun tekrar aşağı çekilmesinin biraz zaman alacağı yönünde.” söz konusu.

“Fed’in bu yıl faiz oranlarını yüzde 5’in üzerine çıkarması gerekiyor”

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester dün New York’ta yaptığı konuşmada, enflasyonu aşağı çekmek için merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını yüzde 5’in üzerine çıkarması ve bir süre daha kısıtlayıcı seviyelerde tutması gerektiğini söyledi.

Mart ayındaki toplantısında merkez bankası gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek federal fon oranını %4,75 ila %5 hedef aralığına yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu